«    duben 2024    »
PÚSČPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Magnetická rezonance - o metodě vyšetření MR

Magnetická rezonance je velmi moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže snímkovat strukturu orgánů do nejmenších detailů. Magnetická rezonance je nezastupitelná při neurologických, ortopedických a onkologických a jiných vyšetřeních. Velkou výhodou této metody oproti jiným zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, jež je důsledkem rozdílné intenzity signálu u odlišných měkkých tkání. Navíc toto zobrazení probíhá bez možného škodlivého ionizujícího záření.


1. Rizikové faktory magnetické rezonance:

Přestože zatím nebyly definovány žádné nežádoucí účinky magnetického pole, existují rizikové faktory, na které je nutné brát ohled. Jedná se zejména o existenci kovových předmětů v těle pacienta, které by mohly způsobit komplikace a problémy při vyšetření magnetickou rezonancí.


Absolutní kontraindikace (překážka) vyšetření magnetickou rezonancí je:
  • Implantovaný kardiostimulátor nebo jen ponechané svorky
  • Feromagnetické svorky po operaci mozkových cév
  • Cizí feromagnetické těleso v oku např. po úrazech
 Metodický list pro vyšetřování pacientů s kovovými implantáty na MR
 Doporučené odborné stanovisko pro vyšetřování pacientů s fixními ortodontickými aparáty MR

Další implantáty a výkony, jejichž přítomnost může znamenat určitá omezení:
  • Kovové svorky po operaci mozku, cév
  • Kovové kloubní náhrady
  • Kochleární (ušní) implantát, naslouchadla
  • Kovové střepiny jinde než v oku
  • S T E N T Y (výztuže cév)
  • Onemocnění ledvin
  • Transplantace jater

Podstatné také je, zda jste v době vyšetření těhotná. O této skutečnosti je nutné informovat lékaře. On následně podle stádia těhotenství určí, zda je vyšetření magnetickou rezonancí možné a bezpečné. Obvykle se vyšetření provádí až po skončení prvního trimestru (12. týdne) těhotenství.


Pokud má pacient fixní rovnátka na zubech, je nutné konzultovat tuto skutečnost s ošetřujícím lékařem, neboť by mohlo dojít k poškození zubní skloviny. Kovové zubní výplně vyšetření nijak nebrání, je ale možné, že způsobí deformace obrazu v oblasti obličeje nebo mozku. Nepřesnosti v zobrazení mohou také způsobit kovové přezky nebo háčky na prádle, piercing a tetování, které je umístěno ve vyšetřované části těla.


Na všechny tyto skutečnosti prosím upozorněte pracovníky v magnetické rezonanci vyšetřovny, nebo je předem telefonicky konzultujte na čísle +420 534 008 354.


2. Kontrastní látka u vyšetření MR

V některých případech se před vyšetřením pacientovi aplikuje kontrastní látka. Ta slouží ke zlepšení zobrazení snímané oblasti, zvýrazňuje struktury v těle pacienta. Kontrastní látka je aplikována do žíly (nejčastěji na ruce). Tyto látky jsou relativně bezpečné a nežádoucí reakce se vyskytují zcela ojediněle. Pokud by se vyskytly, projevují se nevolností, zvracením, točením hlavy. Alergická reakce je také zcela výjimečná. Přesto na vaše prokázané alergie upozorněte pracovníky MR.


Příprava na vyšetření magnetickou rezonancí

Průběh vyšetření MR

Před začátkem vyšetření není potřeba žádná speciální příprava. Před vyšetřením můžete jíst a pít dle standardního režimu. Obojí však pouze v takovém množství, abyste během vyšetření netrpěli nedostatkem či naopak přebytkem, které by vedly k nutnosti přerušení procesu vyšetření. Výjimkou je vyšetření v oblasti břicha – např. vyšetření jater a zejména žlučových cest (MR cholangiografie – MRCP), kdy byste neměli pít ani jíst alespoň 2 hodiny před vyšetřením.


Těsně před vstupem do převlékací kabiny si dojděte na toaletu.

Po příchodu do našeho zařízení budete požádáni, abyste si přečetli a podepsali poučení (tzv. Informovaný souhlas), který obsahuje základní informace o vyšetření magnetickou rezonancí. Tímto souhlasem pacient potvrzuje, že byl seznámen s riziky a kontraindikacemi vyšetření.
Souhlas si můžete stáhnout  PDF nebo  DOC, je možné si ho předem vytisknout a již vyplněný ho donést s sebou na vyšetření.
Pokud budou z vaší strany jakékoli nejasnosti nebo dotazy, sdělte je prosím personálu před začátkem samotného vyšetření. Předejde se tak možným komplikacím. 

Poté co vás vyzve pracovník MR k vyšetření, budete zavedeni do šatny, kde si odložíte své oblečení, také šperky a osobní věci a převléknete se do připraveného pláště. Veškeré cenné osobní věci zůstanou v této šatně uzamčeny po dobu vyšetření a nikdo k nim nebude mít přístup. Hlavním účelem tohoto opatření je především to, že je potřeba váš telefon, hodinky, kreditní karty a další osobní věci citlivé na magnetické pole ochránit, aby nebyly jakkoliv poškozeny.



Vlastní vyšetření magnetickou rezonancí

Budete uloženi na lůžko, které se zasune do prstence přístroje. Je to válec o průměru cca 60cm a délce cca 130 cm. Vždy platí, že vyšetřovaná oblast je uprostřed tohoto prstence.
Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, jedinou nepříjemností je silný hluk, který zařízení během vyšetření vydává. Personál vám z tohoto důvodu nabídne sluchátka, kde může hrát hudba nebo je možné požádat o ucpávky do uší.

Pro vaši bezpečnost budete mít po celou dobu vyšetření v ruce signalizační zařízení, pomocí kterého je možné zavolat si obsluhu a požádat o pomoc. Pracovníci s vámi budou po celou dobu v kontaktu prostřednictvím mikrofonu a rádi v případě potřeby pomohou.

Délka vyšetření se odvíjí od oblasti, kterou je nutné zobrazit. Nejčastěji trvá přibližně 20 až 50 minut a po celou tuto dobu, je pacient sledován nainstalovanými kamerami.
Přestože trvá celé vyšetření relativně dlouho, je nezbytné, aby byl pacient po celou dobu klidný a nehýbal se. Díky tomu budou získány optimální výsledky.



Po vyšetření magnetem

Vyšetření magnetickou rezonancí nemá žádné zjištěné vedlejší účinky, přesto bývá některými klienty hodnoceno jako „náročnější“.

Pokud se ale pacient po vyšetření cítí dobře, nemá pocit nevolnosti a nebyly mu podány uklidňující léky, může dále pokračovat ve svém programu.

Pokud by nastaly nějaké komplikace (nevolnost, točení hlavy, slabost), informujte o tomto stavu pracovníky MR, kteří rádi pomohou.



Samoplátci

Na vyžádání nabízíme možnost úhrady vyšetření MR samoplátcům. Na základě Vašeho požadavku Vám sdělíme předběžnou kalkulaci vyžádaného vyšetření.